آموزش طراحی سایت

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

آموزش ساخت قالب صفحات سایت در وردپرس

 فرض کنید بخواهید نوشته­ هایی که تولید و منتشر می­کنید را در یک صفحه ساده به نمایش بگذارید، در این صورت هرچند محتوای شما از نظر تخصصی بسیار خوب ­بوده ولی اگر ظاهر و استایل زیبایی نداشته باشد در نظر کاربر جلب توجه نخواهد کرد. یا فرض کنید هر یک از مطالبی که منتشر می ­کنید ظاهر و نمای متفاوتی داشته باشند. این باعث آشفتگی و بی­نظمی در سایت خواهد شد.

قاب­ بندی صفحات سایت روشی برای ایجاد یک ساختار کلی و استاندارد برای ایجاد، نشر و نمایش محتوای سایت می­ باشد. در این روش شما برای محتواهای سایت یک قالب با توجه به نیاز، سلیقه و طرح کلی سایت طراحی کنید. سپس با فراخوانی این قالب در محتواها، آن­ ها را تولید و منتشر می­کنید.

ساخت تمپلیت صفحات به دلایل زیر توصیه می­شود:

  • نمایش برخی مطالب بصورت تکراری در صفحات زیاد
  • سخت بودن ویرایش تک به تک همه صفحات
  • عدم استفاده از صفحه­ ساز در نوشته ها
  • استانداردتر بودن طراحی سایت

توجه

استفاده از صفحه­ ساز برای تولید محتوا در نوشته­ ها توصیه نشده و روش استاندارد این است که برگه ­ها و صفحات اصلی سایت با صفحه ساز طراحی شوند.

قالب­ های زفایر و ایمپرزا که از قالب­ های بسیار خوب در دنیای وردپرس می­باشند امکان ایجاد ساختار صفحات(قالب صفحات) را فراهم کرده ­اند.

ساخت قاب صفحات در قالب زفایر

برای ساخت تمپلیت صفحات در قالب زفایر یا ایمپرزا، پس از انتخاب زیر گروه” Zephyr > قالب محتوا ” در پیشخوان وردپرس دکمه”افزودن قالب محتوا” را کلیک کنید.

نوشته های مشابه

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

یک نام برای قالب محتوا اختصاص دهید تا در نوشته­ ها قالب را با آن نام فراخوانی کنید. حالا می­بایست با استفاده از صفحه­ ساز، قاب صفحات را طراحی کنید. برای ایجاد ساختار استاندارد قالب محتوا از دسته­ بندی “المان­ های نوشته” در صفحه­ ساز ویژوال کامپوزر استفاده می­شود.

یک نام برای قالب محتوا اختصاص دهید تا در نوشته­ ها قالب را با آن نام فراخوانی کنید. حالا می­بایست با استفاده از صفحه­ ساز، قاب صفحات را طراحی کنید. برای ایجاد ساختار استاندارد قالب محتوا از دسته­ بندی “المان­ های نوشته” در صفحه­ ساز ویژوال کامپوزر استفاده می­شود.

توجه

 چنانچه در صفحه ایجاد قالب محتوا، ویرایش­گر صفحه(صفحه­ ساز) وجود نداشت باید آن را فعال کنید. برای این کار، در پیشخوان وردپرس زیرگروه “ویژوال کامپوزر > نقش مدیر” را انتخاب و جعبه بازشونده “پست­ تایپ ها” را سفارشی کرده و گزینه use_content_template را فعال و ذخیره کنید.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

ما در این­جا طراحی یک نمونه قالب محتوای استاندار را به شما آموزش خواهیم داد.

عنوان نوشته

هر مقاله ­ای یک عنوان دارد. برای اضافه کردن عنوان مقاله به قالب محتوا، در صفحه­ ساز ویژوال کامپوزر یک ردیف اضافه کرده و در آن المان “عنوان نوشته” را از دسته­ بندی المان­ های نوشته انتخاب و در صفحه تنظیمات آن، از جعبه بازشونده “تگ HTMl”، h1 را انتخاب کنید. توجه کنید قرار دادن تگ h1 برای عنوان مقالات در بهبود سئو سایت مؤثر است. برای ردیف و المان عنوان نوشته، تغییرات دیگری مانند رنگ پس­زمینه، نوع فونت، اندازه و … را با توجه به طراحی کلی سایتتان انجام دهید.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

محتوای نوشته

برای اضافه کردن محتوای اصلی نوشته به قالب صفحات، در صفحه­ ساز ویژوال کامپوزر المان ردیف را اضافه کرده و آن را به 2 ستون تقسیم کنید. المان “محتوای نوشته” را از دسته ­بندی المان نوشته انتخاب کنید. برای اینکه متن محتوایی که در نوشته­ ها تولید کرده­ اید به طور کامل در قاب صفحه نمایش داده شود، در صفحه تنظیمات محتوای نوشته، گزینه “نمایش” را روی محتوای کامل تنظیم کنید. همچنین می­توانید برای ردیف و المان محتوای نوشته رنگ پس زمینه، نوع فونت، اندازه فونت، باکس سایه و … براساس طراحی کلی سایتتان و سلیقه خود تغییر دهید.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

دیدگاه ­ها

یکی از قسمت­ های مهم در مقالات سایت دیدگاه­ های کاربران است که در بهبود سئو نیز تأثیر مثبت دارد. برای اضافه کردن بخش دیدگاه­ ها به قالب صفحات، المان “دیدگاه­ های نوشته” را اضافه کنید. با توجه به طراحی که برای محتوا و عنوان نوشته در نظر گرفته­ اید(رنگ پس ­زمینه و…)، المان دیدگاه ­ها را از نظر ظاهری تغییر دهید.

نویسنده نوشته

یکی دیگر از المان ­های جالبی که می­توانید به قالب استاندارد صفحات اضافه کنید المان “نویسنده نوشته” است. نام و اطلاعات نویسنده مقاله را نمایش می­دهد. این المان را به قاب اضافه کرده و در صفحه تنظیمات آن گزینه­ های را که می­خواهید برای اطلاعات نویسنده نمایش داده شود فعال کنید. توجه کنید المان نویسنده نوشته معمولاً در ابتدا یا انتهای محتوای اصلی قرار داده می­شود.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

برای نمایش تصویر کاربران(در این مثال نویسنده) می­توانید افزونه رایگان WP User Avatar را از مخزن وردپرس دانلود و نصب کنید.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

پس از فعال­ سازی افزونه، در پیشخوان وردپرس، زیرگروه “کاربران > همه کاربران”، صفحه کاربر مورد نظر را در حالت ویرایش بازکنید.قسمت آواتار تصویر کاربر را از کتابخانه پرونده­ های چند رسانه ­ای انتخاب کنید.
ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

حال در صورتیکه در صفحه تنظیمات المان نویسنده نوشته، گزینه تصویر شناسنامه را فعال باشد، عکسی که برای نویسنده انتخاب کردید نیز در قالب محتوای نوشته نمایش داده خواهد شد.

برای ساخت قاب استاندارد صفحات می­توانید المان­ های دیگر نوشته مانند تاریخ پست، دکمه­ های قبلی و بعدی نوشته­ ها و… را نیز اضافه کنید.

فراخوانی قالب محتوا در نوشته ­ها

پس از طراحی قاب برای صفحات، باید آن را در نوشته­ ها فراخوانی کنید.

چنانچه بخواهید قاب به همه نوشته ­ها تخصیص داده شود، در پیشخوان وردپرس، زیرگروه”  Zephyr > تنظیمات پوسته” را انتخاب کنید. از منو “طرح بندی صفحات”، قالب محتوای نوشته را روی نام ساختاری که در بالا طراحی کرده­ اید تنظیم نمایید.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )
 اگر تصمیم دارید قالب برای بعضی از نوشته­ ها اعمال شود. پس از باز کردن نوشته در حالت ویرایش، در منو “طرح بندی صفحه > قالب محتوا” (که در سمت چپ صفحه قرار گرفته است)، نام قالبی که در بالا طراحی کرده ­اید را قرار دهید.
ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

شما می­توانید قالب ­های صفحه متفاوت برای هر نوع محتوا یا مقالاتی که در سایت قرار می­ دهید طراحی کنید و هر قالب را به یک نوع محتوا اختصاص دهید.

ساخت قالب صفحات ( تمپلیت صفحات )

استفاده از قاب صفحات، به زیبایی و جذابیت سایتتان و همچنین نظم ظاهری نوشته و مقالات کمک کرده و استفاده از این ساختار استاندارد به شما توصیه می­شود.
بازگشت به صفحه دوره آموزش طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا