آموزش طراحی سایت

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

نحوه ایجاد دسته بندی در وردپرس

به­ طور کلی به دلایل زیر استفاده از دسته بندی مطالب توصیه می­شود:

  • دسته بندی­ ها حاوی مطالب موجود در آن دسته هستند.
  • دسته بندی­ ها در سئو سایت تأثیر مثبت دارند.
  • دسته بندی ­ها باعث افزایش فروش و بازدید از سایت می­شوند.
  • دسته بندی­ ها به ایجاد نظم در مطالب سایت کمک می­کنند.

ایجاد دسته بندی در وردپرس

به پیشخوان وردپرس دقت کنید. هر یک از منوهای نوشته، محصولات، رسانه دارای یک زیرگروه به نام دسته بندی­ ها هستند. با استفاده از آن می­توانید مطالب و محتواهای آن بخش را دسته بندی کنید.

برای دسته بندی نوشته­ ها و مقالات سایت از پیشخوان وردپرس زیرگروه “نوشته ­ها > دسته بندی ­ها” را انتخاب کنید. در صفحه بعد یک دسته بندی جدید ایجاد کنید.

عنوان

 یک نام برای دسته بندی در نظر بگیرید تا دسته بندی مطالب سایت با این نام انجام شود. بهتر است نامی که انتخاب می­ کنید مفهوم و منظور آن دسته را برساند.

نامک

 همان آدرس دسته است که در مرورگر نمایش داده می­شود. اگر این قسمت را تکمیل نکنید به طور پیش­فرض همان عنوان دسته برای نامک در نظر گرفته می­شود. برای روند سئو سایت بهتر است از نام­ های انگلیسی متناسب با عنوان دسته برای فیلد نامک استفاده شود.

نوشته های مشابه

دسته مادر

 از جعبه بازشونده دسته مادر، مشخص کنید آیا این دسته زیرمجموعه دسته بالاتری است یا خود به عنوان دسته اصلی و مادر شناخته می­شود. در واقع این بخش ساختار سلسله مراتبی دسته ­ها را مشخص می­کند.

توضیحات

 در این بخش می­توانید توضیح مختصری از دسته را وارد کنید و در صورت تمایل و با تنظیماتی که در ادامه بیان می­شود آن را به کاربران نمایش دهید. توجه داشته باشید بخش توضیحات دسته بندی­ ها به بهبود سئو سایت می­ انجامد.

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

 

لیست دسته ها

پس از ایجاد دسته بندی جدید، آن به لیست دسته ­ها اضافه می­شود.  با کلیک روی هر کدام از دسته­ ها یا کلیک گزینه”نمایش” روی هر دسته، محتواهایی که در آن دسته بندی قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.

برای ویرایش دسته­ ها از گزینه “ویرایش” روی هر دسته استفاده کنید.

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

به یاد داشته باشید، وقتی محتوای جدیدی در سایت قرار منتشر می­ کنید، حتماً دسته بندی مربوط به آن را نیز انتخاب کنید. به طور مثال در صفحه نوشته ­ها، از جعبه “دسته­ ها” که در سمت چپ صفحه ویرایش نوشته قرار دارد، نام دسته(های) مربوط به مقاله را فعال کنید.

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

در صورتی که برای محتواها، دسته انتخاب نکنید، به طور پیش فرض، در زیر مجموعه دسته بندی نشده قرار می­گیرند.

طراحی صفحات دسته بندی­ در قالب زفایر

همان طور که می دانید صفحات دسته بندی دارای لینک بوده و قابل مشاهده هستند. برای تنظیم صفحه دسته بندی­ ها که هدر و فوتر سایت را نمایش دهید. در پیشخوان وردپرس، زیرگروه”  Zephy > تنظیمات پوسته” را کلیک کنید. در صفحه تنظیمات پوسته قسمت “طرح­بندی بایگانی­ ها > دسته­ ها”، در هر کدام از جعبه­  های بازشونده سربرگ و فوتر نام سربرگ و فوتر که طراحی کرده­ اید را انتخاب کنید.

توجه کنید بخش دسته بندی در قسمت طرح­بندی بایگانی ­ها مربوط به نوشته­ ها و مقالات سایت است. در صورتی­که از افزونه فروشگاه ساز ووکامرس برای ایجاد فروشگاه استفاده نمایید، گزینه دسته بندی مربوط به محصولات نیز به قسمت طرح بندی بایگانی­ ها اضافه می­شود . می­توانید برای تنظیم هدر و فوتر صفحات دسته بندی محصولات از آن استفاده کنید.

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

دسته بندی 

همچنین می توانید برای صفحات دسته بندی قالب محتوا ایجاد کنید .تا این صفحات نیز دارای تمپلیت منحصر بفرد برای نمایش باشند و نام قالب محتوایی که طراحی می­کنید را در قسمت قالب محتوای بخش طرح­ بندی بایگانی ها انتخاب نمایید.

برای ایجاد قالب محتوای دسته بندی، زیرگروه” Zephyr > قالب محتوا” در پیشخوان وردپرس را انتخاب کنید.  دکمه “افزودن قالب محتوا” را کلیک و یک عنوان برای قالب بنویسید.

جستجو(کوئری)

با استفاده از صفحه ­ساز ویژوال کامپوزر، پس از اضافه کرده المان “ردیف”، برای نمایش دسته­ ها به صورت شبکه­ ای و در گرید از المان “پیمایشگر” یا “شبکه ­  ای” استفاده کنید. به این نکته مهم توجه کنید؛ در صفحه تنظیمات مربوط به المانی که برای نمایش مقالات انتخاب کردید، از جعبه بازشونده نمایش گزینه “آیتم ­های جستجو(کوئری) جاری(استفاده برای بایگانی و نتایج جستجو)” را انتخاب کنید تا بر اساس محتوای مربوط به هر دسته نمایش داده شود.

آموزش نمایش محتوا با گرید قالب زفایر

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

تگ h1

برای نمایش عنوان دسته ­ها در صفحات سایت، المان­ “عنوان نوشته” را به قالب محتوا اضافه کرده اضافه کنید و در صفحه تنظیمات عنوان نوشته تگ h1 را انتخاب کنید.

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

همچنین می­توانید برای نمایش مسیر صفحات از المان “مسیر راهنما” و از المان “محتوای نوشته” برای نمایش قسمت توضیحات دسته استفاده نمایید.

آموزش طراحی صفحات دسته بندی

برای مشاهده آموزش جامع ساخت قالب و تمپلیت صفحات ساخت قالب صفحات کنید.

سایدبار

در صفحه دسته بندی­ ها نیز می­توانید سایدبار نمایش دهید. برای این کار می­بایست بلوک صفحه ­ای که برای سایدبار ایجاد کرده­ اید را به قالب اضافه کنید. برای روش طراحی سایدبار، آموزش طراحی سایدبار را مشاهده نمایید.

حال با کلیک روی هر دسته، صفحه آن در قالبی که طراحی کردید در مرورگر نمایش داده می­شود.

در پایان یادآوری می ­شود ایجاد دسته ­های متناسب با محتوای سایت یکی از مهمترین کارها در طراحی سایت بوده که به نظم و ترتیب مطالب سایت و نمایش بهتر آنها می ­انجامد.

 

بازگشت به صفحه دوره آموزش طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا