متفرقه

همه چیز درباره بیت کوین | هر آنچه که باید از بیت کوین بدانید!

بیت کوین چیست و چرا با ارزش است؟

بیت کوین دنیایی که با آن می‌توانید بانک خود باشید! هیچ فردی از کنترل شدن خوشش نمی‌آید نه؟ این روزها نام بیت کوین را بسیار می‌شنویم امروز قصد داریم در این مطلب به شرح کامل این پول شگفت انگیز بپردازیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین
بیت کوین

بیت‌کوین نوعی پول الکترونیکی غیرمتمرکز است که از سال ۲۰۰۸ به وجود آمده و در سال ۲۰۰۹ در اختیار همه قرار داده شده است ولی با چه هدفی؟ با هدف از بین بردن تورم، با هدف از بین بردن نظارت موسسات و بانک‌ها و دولت‌ها.

بیت‌کوین بر روی یک پایگاه داده و اطلاعاتی غیرمتمرکز (کسی بر آن‌ها نظارت و کنترل ندارد) به‌وجود آمده است و به نوعی کدنویسی شده است که تمامی اطلاعات آن بین میلیون‌ها میلیون کامپیوتر توزیع شده و هیچ فردی نمی‌تواند آن را کنترل یا رهبری کند مگر این که بتواند ۵۱٪ از کل کامپیوترهای جهان را بخرد! کار غیرممکنی است نه؟

آخه چه کسی می‌تواند این حجم از کامپیوتر را یک‌جا نگه دارد؟ فکر کنم هر فرد یا گروهی که قصد این‌کار را داشته باشد باید مزرعه بزرگ کامپیوتری راه بی‌اندازد!

چه کسی بیت کوین را به‌وجود آورد؟ هویت فرد یا گروهی که بیت کوین را به‌وجود آورد مشخص نیست و فقط با یک اسم مستعار به نام «ساتوشی ناکاماتو » آن را می‌شناسیم و تا به این لحظه درباره او شایعات و افسانه‌های بسیار زیادی ساخته شده است.

هیچ فردی نمی‌تواند ادعا کند که سازنده بیت کوین را می‌شناسد چرا که وی در سال ۲۰۱۱ پس از معرفی بیت کوین برای همیشه مخفی شد؛ البته که باید به‌خاطر سلامت جان خود مخفی شود چرا که دشمنان قدرتمندی برای خود ایجاد کرده است و اگر ما به‌جای او بودیم حتماً خواب از سرمان می‌پرید!

هیچ‌فردی از سیاست و ماهیت واقعی ساتوشی ناکاماتو اطلاعی ندارد و تنها اطلاعاتی که از او داریم این است که او مالک ۱ میلیون از کل ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در شبکه است.

بیت‌کوین موفق شده پرداخت‌های کلان را در کم‌ترین زمان و با کم‌ترین هزینه ممکن را انجام دهد و دیگر نیازی نیست در بانک‌ها معطل شوید یا حرص و جوش بخورید که چرا پولم برگشت خورد؟

با کمک بیت‌کوین می‌توانید از هر نقطه جهان به‌راحتی شروع به انتقال پول کنید. هیچ فردی نمی‌تواند کنترلی روی پول‌های مجازی و رمزنگاری شده داشته باشد و ادعا کند رهبر آن‌هاست.

پول چگونه به مرحله تکامل مدرن امروزی رسید؟

تاریخ بهترین درس‌ها را به ما می‌آموزد و هر فردی بهتر است شروع به مطالعه در تاریخ کند و تجربیات گذشتگان را یاد بگیرد. ما عمر نوح نداریم که بخواهیم همه چیز را امتحان کنیم و بعد به یک درس و نتیجه بزرگ برسیم. اگر به دنبال رشد شخصیتی خود هستید بهترین گزینه آغاز به مطالعه تاریخ است.

پول تنها کلمه‌ای است که هر انسانی را مشتاق‌تر و حریص‌تر می‌کند! پول در گذشته و در هر عصر شکل‌های مختلفی داشته است که پس طی فراز و نشیب‌های مختلف امروز به پول مدرن یعنی ارزهای دیجیتال و بیت کوین رسیده‌ایم! بهتر است باهم مروری به تاریخچه پول داشته باشیم.

۱. هزاره سوم پیش از میلاد مسیح: سال ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ قبل از میلاد که با نام عصر برنز شناخته می‌شود؛ در این عصر طبق اسناد موجود از نقره به‌عنوان پول استفاده می‌شده است و البته نه به‌صورت سکه بلکه به‌طور میله‌های بلندی که ارزش ذاتی آن را نقره‌ بودنش تعیین می‌کرد.

۲. حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد: اولین پول در لیدیه به‌وجود آمد. سکه‌هایی از جنس طلا و نقره که با نام الکتروم شناخته می‌شدند.

۳. سده ۵ پیش از میلاد: همه ما یونان باستان را با افسانه‌ها و جنگ‌های شگفت انگیزش می‌شناسیم. در سده ۵ کشور اسپارتا استفاده از طلا به‌عنوان پول را ممنوع اعلام کرد و دلیل این‌کار را عدم مغایرت طلا یا روحیه جنگاوری نامید. پس از این‌که امپراطوری رم سقوط کرد استفاده از پول به کل در غرب کاهش پیدا کرد.

۴. سده ۹: نظام ارباب رعیتی یا فئودالیسم به‌وجود آمد که اقتصاد بسیار بسته‌ای را به مردم تحمیل می‌کردند.

۵. سده ۱۲: در ایتالیا برای اولین بار سیستم بانکداری به‌وجود می‌آید و بازرگانان دوباره از پول استفاده می‌کنند.

۶. سده ۱۳: اولین پول کاغذی در چین به نام چائو چاپ می‌شود و پول ملی در این کشور پدید می‌آید.

۷. سده ۱۵: اولین حواله ساخته می‌شود و از این به بعد بازرگانان در شهرهای محتلف به‌راحتی می‌توانند از حواله استفاده کنند.

۸. سده ۱۶:  احتکار طلا و نقره‌ در اسپانیا و پرتغال در آن سال‌ها باعث پیدایش اولین تورم گسترده می‌شود.

۹. سال ۱۶۹۰ میلادی: طلا در این سال بسیار کم وجود دارد ولی کنگره اقلیمی ایالات متحده آمریکا پول کاغذی منتشر می‌کند.

۱۰. سال ۱۷۸۷ میلادی: در آن سال آمریکا استفاده از هر نوع پول به غیر از طلا و نقره را ممنوع اعلام می‌کند.

۱۱. سال ۱۸۲۱: برای اولین بار در انگلستان بانک‌ها طلا را به‌عنوان استاندارد پولی خود انتخاب می‌کنند.

۱۲. سال ۱۸۷۱: سوئیس انتقال پول از طریق تلگراف را به مشتریان معرفی می‌کند.

۱۳. سال ۱۸۷۳ – ۱۸۹۶: طلا در این دوره بسیار محدود می‌شود و همین امر باعث به‌وجود آمدن دوران رکود طولانی در سرتاسر دنیا می‌شود.

۱۴. سال ۱۹۱۴-۱۹۱۸: استاندارد طلا به دلیل جنگ جهانی اول از بین می‌رود و دیگر طلا پایه پول نیست!

۱۵. سال ۱۹۲۱-۱۹۲۴: آلمان دچار ابرتورم می‌شود و ارزش پولی خود را از دست می‌دهد.

۱۶. دهه ۱۹۳۰: استاندارد طلا برای همیشه از کل دنیا از بین می‌رود.

۱۷. سال ۱۹۴۴: نظام مدیریت پولی برتون وودز بعد از جنگ جهانی دوم در دنیا پایه گذاری می‌شود.

۱۸. سال ۱۹۵۰: اولین کارت اعتباری منتشر شد.

۱۹. سال ۱۹۹۵: تراکنش‌های مالی در آمریکا به‌صورت الکتریکی انجام می‌شود.

۲۰. سال ۱۹۹۷: اولین سرویس اس ام اس بانک در فنلاند به‌وجود آمد.

۲۱. سال ۱۹۹۹: یورو واحد پول ۲۳ کشور می‌شود.

۲۲. سال ۲۰۰۹: ارز دیجیتال شگفت انگیز و غیرمتمرکز بیت کوین متولد شد.

۲۳. سال ۲۰۱۱: پلتفرم فیسبوک واحد پولی اختصاصی خود را با نام «Facebook credits» معرفی می‌کند.

همان‌طور می‌بینید پول تاریخچه بسیار گسترده‌ای دارد چه کشورهایی که امروز آن‌ها را جهان اول با اقتصاد قدرتمند می‌شناسیم که دوران رکود و تورم بدی را سپری کرده‌اند و چه شرایط وحشتناکی که مردم برای انجام معاملات و تجارت‌های خود متحمل شده‌اند.

به‌نظر بیشتر مردم وجود بیت کوین نعمت بسیار فوق‌العاده‌ای است.

پشتوانه بیت کوین چه چیزی است؟

احتمالاً تا الان که از بیت کوین صحبت کردیم کنجکاو شده‌اید که بدانید پشتوانه بیت کوین چیست؟

جواب سوأل شما را با سوأل پاسخ می‌دهم درست مثل کاری که افراد باهوش انجام می‌دهند! آیا دلار و یورو پشتوانه‌ای دارد؟ نه! پس بیت کوین نیز پشتوانه خاصی ندارد؛ به همین راحتی!

تنها پشتوانه‌ای که به این رمز ارز می‌توان نسبت داد اعتماد تمام افرادی است که به با ارزش بودن بیت کوین ایمان تمام و کمال دارند. اگر دقت کنید این روزها تب و تاب سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و ارزهای دیجیتال بسیار بالا رفته و افراد زیادی حاضرند سرمایه‌های کلان در این بازار وارد کنند؛ پس اکثر مردم بیت کوین را نوعی دارایی باارزش می‌شناسند و نسبت به آینده آن خوش بین‌اند.

ارزش بیت کوین براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و قیمت و حجم ورود پول به آن در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها قابل دسترسی است و تمامی افراد در هر نقطه از جهان می‌توانند آن را مشاهده کنند.

چرا بیت کوین با ارزش و محبوب است؟

بیت کوین چیست
بیت کوین چیست

بیت کوین بسیار با ارزش و بی‌نظیر است. این رمزارز به دلیل اینکه هیچ دولت و قدرتی نمی‌تواند بر آن دخالت کند بسیار گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود. بیت کوین ویژگی‌های خارق العاده‌ای دارد که به شرح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. هیچ سازمان یا نهادی نمی‌تواند به آن حکومت کند

همانطور که گفته شد بیت کوین غیرمتمرکز است و هیچ سازمان، دوست، بانک یا موسسه‌ای نمی‌تواند آن را کنترل کند؛ بیت کوین در زمان تورم شدید سال ۲۰۰۸ استارت خورد. غیرمتمرکز بودن بیت کوین قدرت را بین مردم بازگردانده و آن‌ها می‌توانند براساس قوانین شفاف بیت کوین به عرضه و تقاضای موجود نظارت داشته باشند.

۲. تراکنش‌های بیت کوین تقریباً ناشناس است

تراکنش‌های بیت کوین کمی ناشناس هستند چرا که همه می‌توانند تراکنش‌های انجام گرفته را به راحتی مشاهده کنند ولی این به معنای افشای هویت شخصی افراد نیست و فقط می‌توان تاریخ انتقال و آدرس‌های دریافتی و ارسالی را روی شبکه دید. اگر فکر می‌کنید که با بیت کوین می‌توان پولشویی کرد باید بگوییم این کار غیرممکن است چرا که اکثر کارگزاری‌ها و صرافی‌هایی بزرگی چون بایننس از همه افراد احراز هویت‌های چندمرحله‌ای و واقعی درخواست می‌کنند.

۳. تعداد کل بیت کوین محدود است

تعداد کل بیت کوین‌های قابل استخراج در شبکه ۲۱میلیون واحد است که ۱ میلیون واحد آن متعلق به ساتوشی است پس ما فقط به ۲۰ میلیون واحد آن دسترسی داریم. همه دولت‌ها و بانک‌ها براساس سیاست‌های خود در هرزمان می‌توانند اقدام به چاپ پول و ایجاد تورم‌های بزرگ کنند ولی بیت کوین این قابلیت را ندارد و بسیار محدود است.

۴. تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل بازگشت‌اند

در هنگام انجام تراکنش‌های بانکی اگر اشتباهی صورت بگیرد می‌توانید با اقدامات قانونی نسبت به برگشت پول وارد عمل شوید ولی در مورد تراکنش‌های بیت کوین این امکان وجود ندارد و در صورتی که هنگام نقل و انتقال دچار اشتباه شوید باید با پول خود برای همیشه خداحافظی کنید! متأسفانه هیچ قدرتی قادر به بازگرداندن آن وجود ندارد.

۵. هیچ فردی نمی‌تواند بیت کوین جعل کند

دنیای بیت‌کوین بر پایه غیرقابل جعل شدن ساخته شده است. کدنویسی آن به‌طور دقیق و شفاف انجام شده و نمی‌توان آن را کپی یا جعل کرد!

۶. حمل و نگهداری بیت کوین راحت است

بیت‌کوین را به راحتی می‌توانید روی کیف پول نرم افزاری و یا سخت افزاری ذخیره و نگهداری کنید. امکان دسترسی شما به سرمایه‌تان در هرلحظه امکان پذیر است و جای نگرانی وجود ندارد.

۷. سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار بالاست

هنگام انتقال بیت‌کوین مبلغ خیلی کمی به‌عنوان کارمزد پرداخت خواهید کرد و تراکنش‌های شما نهایت تا ۳۰-۶۰دقیقه دیگر به‌طور کامل انجام می‌شود. انتقال مبلغ‌های کلان دیگر کار بسیار راحتی است!

سوألات متداول و پرتکرار درباره بیت کوین

۱. چقدر احتمال دارد که بیت کوین نابود شود؟

واژه نابودی مضحک به‌نظر می‌رسد؛ چرا که از بین رفتن بیت کوین تقریباً غیرممکن است!

برای این‌کار باید هیچ فردی در شبکه بیت‌کوین باقی نماند و بعد تمام دسترسی‌های الکترونیکی به برق و شبکه قطع شود که سناریوی بسیار وحشتناکی است و عواقب ناشی از آن را نمی‌توان تصور کرد!

پس هیچ قدرتی قادر به نابودی بیت‌کوین نیست! دولت‌ها فقط می‌توانند یک‌سری منع و مالیات روی آن تعیین کنند و دیگر هیچ!

۲. چرا باید به آینده بیت کوین امیدوار بود؟

تا زمانی که مردم سرتاسر جهان درحال سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین هستند باید به آینده بیت کوین و دنیای ارز دیجیتال بسیار خوشبین بود و دیگر پذیرفت که ممکن است آینده پول فقط در دست بیت کوین باشد!

۳. آیا واقعاً به بیت کوین نیاز داریم؟

پذیرفتن بیت‌کوین به معنای این است که ما عدم وابستگی خود را به هر نهادی اعلام می‌کنیم و مسئول همه چیز از جمله نگهداری و انجام تراکنش‌های اشتباه را خودمان می‌دانیم آیا آمادگی این مسئولیت را دارید؟

اگر پاسخ شما به این سوأل «بله» است پس به بیت‌کوین نیاز دارید!

۴. چگونه بیت کوین به دست آوریم؟

بیت‌کوین رایگان وجود ندارد و شما می‌توانید فقط با خرید بیت‌کوین از صرافی‌های معتبر، استخراج بیت‌کوین با ماینرهای پیشرفته و تریدری ارزهای دیجیتال به بیت‌کوین دست یابید.

۵. با بیت کوین چه چیزهایی می‌توان خرید؟

این روزها در کشورهای توسعه یافته حتی می‌توانید با بیت‌کوین ملک و ماشین بخرید! به تازگی در دبی متوجه شدم اکثر پرداخت‌ها با بیت‌کوین انجام می‌شود. پس تقریباً هر چیزی را با بیت‌کوین می‌توان خرید.

۶. آیا بیت کوین هک می‌شود؟

شبکه کریپتوکارنسی امنیت بسیار بالایی دارد ولی از حمله سایبری هکرهای هوش سیاه در امان نیست و تاکنون نیز هک‌های بسیار زیادی صورت گرفته است!

۷. چه عواملی روی افزایش قیمت بیت کوین تاثیر دارد؟

همانطور که گفته شد تعداد بیت‌کوین بسیار محدود است. محدودیت بیت‌کوین و عرضه ثابت آن یکی از عوامل افزایش قیمت بیت کوین محسوب می‌شود. البته تاثیر اخبار فاندامنتال و عوامل دیگری نیز بی‌تاثیر نیست.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به‌صورت جامع هرآنچه که باید درباره بیت‌کوین بدانید را شرح دهیم. اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را به دوستان و علاقه‌مندان ارسال کنید.

شما بگویید

چقدر در زمینه بیت‌کوین اطلاعات دارید؟ آیا بیت کوین نگهداری می‌کنید؟ در قسمت «دیدگاه‌ها» تجربیات و نظرات خود را با «مجله گوگ» و مخاطبان آن به اشتراک بگذارید.

منبع
euronews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا