سئو و بهینه سازی

سئو کلاه سیاه چیست ؟ درک مفهوم Black Hat SEO

هرچه باید درباره سئو کلاه سیاه بدانید!

کسب رتبه بالا در نتایج جستجو یکی از مهم‌ترین فاکتورها در رشد کسب‌وکار و افزایش درآمد محسوب می‌شود. صاحبان سایت‌ها و سئوکاران از روش‌های مختلفی برای کسب رتبه برتر استفاده می‌کنند. برخی از این روش‌ها درست و اصولی و برخی از روش‌ها خلاف مقررات موتورهای جستجو می‌باشد. برخی از موتورهای جستجو مانند گوگل  Google و بینگ Bing صراحتا درمورد روش‌های نقض قوانین و پیامدهای استفاده از آن‌ها صحبت می‌کنند.

سئو کلاه سیاه Black Hat SEO روشی است که خلاف دستورالعمل‌ها و مقررات موتورهای جستجو عمل می‌کند و با هدف کسب رتبه بالا در SERP سایت‌ها استفاده می‌شود. سئو کلاه سایه شامل تکنیک‌های مختلفی از جمله استفاده بسیار زیاد از کلمات کلیدی در صفحات سایت، استفاده از لینک‌های غیر معتبر و …. می‌باشد. در روش سئو کلاه سیاه بجای حل موضوع و یافتن راه‌حل‌هایی برای بهبود کیفیت و عملکرد وبسایت، از روش‌های مبهم و غیر اصولی برای دور زدن الگوریتم‌ها استفاده می‌شود. اگرچه افراد بسیار زیادی با استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه سعی در کسب رتبه بالا دارند اما معمولا تلاش‌های آن‌ها با جریمه شدن توسط موتورهای جستجو مواجهه می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که استفاده مداوم از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه باعث ایجاد آسیب به سئو و در نتیجه افت رتبه‌بندی سایت می‌شود.

آنچه می‌خوانید:

تکنیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه Black Hat SEO

در روش سئو کلاه سیاه از تکنیک‌های مختلفی برای رسیدن به رتبه‌‌بندی بالا در نتایج موتور جستجو استفاده می‌‌شود. که در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تکنیک‌های کلاه سیاه مرتبط با لینک

خرید لینک Paid Links

گوگل صراحتا اعلام می‌کند که خرید لینک به عنوان نقض دستورالعمل‌های موتور جستجو گوگل درنظر گرفته می‌شود. استفاده از لینک‌های پولی برای کسب رتبه‌بندی بالا، روشی غیراصولی می‌باشد و باعث جریمه شدن سایت توسط موتورهای جستجو می‌شود. اگر به عنوان صاحب یک وبسایت قوانین تبادل لینک‌ اصولی و صحیح را نمی‌دانید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به دستورالعمل FTC مراجعه کنید.

ارائه محصولات رایگان به ازای دریافت لینک Free Products for Links

مبادله هر نوع کلا و محصول رایگان در ازای دریافت لینک در دسته‌بندی تکنیک‌های سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد. بکارگیری این روش در لینک‌سازی وبسیات‌ها از نظر گوگل غیرمجاز است و لینک‌سازی ساختگی محسوب می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد لینک‌های ساختگی و طراحی شده بهتر است پیوند‌ها را از نوع نوفالو nofollow در نظر بگیرید تا روی سئو و رتبه سایت تاثیر منفی نداشته باشد. لینک‌های نوفالو روی الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتورهای جستجو تاثیر نمی‌گذارند.  

لینک‌‌های فوتر Footer Links

از آنجاییکه فوتر در تمامی صفحات سایت به نمایش گذاشته می‌شود، محل مناسبی برای ارائه اطلاعات مهم از جمله لینک‌های کاربردی می‌باشد. استفاده از لینک‌هایی با انکر تکست تجاری و با هدف فریب موتوهای جستجو در فوتر جزوء تکنیک‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود . موتور جستجو گوگل با شناسایی این نوع لینک‌ها با وبسیات‌های خاطی برخورد و آن‌ها را جریمه می‌کند.‌

کامنت اسپم Blog Comment Spam

در این روش از سئو کلاه سیاه، لینک‌هایی را با هدف افزایش ترافیک در بخش کامنت بلاگ قرار می‌دهند. امروزه از این تکنیک به ندرت استفاده می‌شود زیرا الگوریتم‌های گوگل آپدیت شدند و با سایت‌هایی که از اسپم کامنت بلاگ استفاده می‌کنند مقابله می‌شود. موتورهای جستجو مانند گوگل صفحاتی که حاوی نظرات اسپم‌ در بخش کامنت بلاگ باشند را جریمه می‌کند و یا بطور کلی از صفحه نتایج جستجو حذف می‌نماید. بنابراین اگر بخش کامنت‌ها در صفحه بلاگ سایت شما فعال است مراقب لینک‌های اسپم باشید، برای کاهش خطر هرزنامه‌ها می‌توانید از افزونه رایگان reCAPTCHA استفاده کنید.

مزرعه لینک Link Farm

موتورهای جستجو وبسایت‌ها را براساس تعداد بک‌لینک‌ها  و سایر فاکتورهای رتبه‌بندی ارزیابی می‌کنند. در تکنیک مرزعه لینک سئو کلاه سیاه از لینک‌سازی‌های مصنوعی و با هدف کسب ربته‌بندی بالا در نتایج موتور جستجو استفاده می‌شود. به بیانی ساده‌تر به یک سایت یا مجموعه‌ای از وبسایت‌ها که با هدف تبادل لینک ایجاد شده‌اند مزرعه لینک گفته می‌شود.

در این روش افراد با ساخت و ایجاد شبکه‌ای از وبسیات‌ها و وبلاگ‌های مرتبط سعی می‌کنند به تبادل لینک بپردازند. وبسایت‌های مزرعه پیوند عموما محتوای بی‌کیفیت ارائه می‌دهند و صفحات آن‌ها حاوی مقادیر بیشماری لینک می‌باشند، این پیوندها حاوی کلمات کلیدی مرتبط با انکرتسکت‌ها هستند. الگوریتم‌های گوگل مزارع پیوند را به خوبی شناسایی و آن‌ها را جریمه می‌کنند.

استفاده زیاد از انکر تکست Overused Anchor Text

در استفاده از انکر تکست‌ها هوشمندانه عمل کنید، استفاده از عنوان صفحه برای انکر تکست‌ همه لینک‌ها غیر طبیعی است و از نظر گوگل به عنوان اسپم درنظر گرفته می‌شود. برای ایجاد انکرتکست طبیعی و مناسب در تمام لینک‌های داخلی و خارجی به موارد زیر توجه کنید:

 • مختصر باشد
 • با محتوای صفحه مرتبط باشد
 • منحصربه‌فرد باشد
 • از کلمات کلیدی اشباع نشود

شبکه‌های وبلاگ خصوصی Private Blog Networks

شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) مجموعه‌ای از وبسایت‌های معتبر می‌باشند که تنها با هدف تبادل لینک مورد استفاده قرار می‌گیرند. عملکرد شبکه‌های وبلاگ خصوصی مشابه مزارع پیوند است و هر دو با افزایش اغراق آمیز بک‌لینک برای کسب رتبه برتر در لیست نتایج موتورهای جستجو تلاش می‌کنند. هر سایت PBN به وبسایت‌هایی که به دنبال بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو هستند پیوند می‌دهد، اما وبسایت‌های PBN به یکدیگر پیوند نمی‌دهند.

افراد برای ایجاد شبکه‌های وبلاگ خصوصی، معمولا دامنه‌های انقضا شده که قبلا اعتبار خوبی را کسب کرده‌اند خریداری می‌کنند و به تولید محتوای مشابه با محتوای قدیمی سایت‌ها می‌پردازند. سئوکاران کلاه سیاه با هدف دور زدن الگوریتم‌های گوگل و فریب موتورهای جستجو از این تکنیک استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو امروزی پیشرفته‌تر شده‌اند و شبکه‌های بلاگ خصوصی را براحتی شناسایی می‌کنند و سایت‌هایی که از این روش برای کسب رتبه بالا تلاش می‌کنند را جریمه می‌نمایند.

تغییر مسیرهای پنهانی Sneaky Redirects

در روش ریدارکت‌های پنهانی کاربر با کلیک روی یک لینک به صفحه‌ای غیرمرتبط هدایت می‌شود. این روش از تکنیک سئو کلاه سیاه برای فریب الگوریتم‌ها استفاده می‌شود و موتورهای جستجو و کاربران به صفحات متفاوتی ارجاع داده شوند. استفاده از تکنیک ریدایرکت در موارد بسیار زیادی مانند تغییر در آدرس صفحات یا ادغام شدن بخش‌هایی از محتواها در سایت قابل قبول و صحیح می‌باشد. اما استفاده از ریدایرکت پنهانی و با هدف دستکاری در نتایج رتبه‌بندینادرست است و توسط موتورهای جستجو شناسایی و جریمه می‌شود.

پر کردن کلمات کلیدی در تگ‌های Alt

شاید تصور کنید که استفاده از کلمات کلیدی بیشمار در تگ‌های Alt راهی بی‌خطر و موثر است، اما لازم است بدانید که استفاده از این روش به رتبه سایت در نتایج موتور‌های جستجو آسیب جدی وارد می‌کند. تگ‌های Alt  برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

اطلاعات برای کاربران نابینا و کم بینا توسط اسکرین ریدرها خوانده می‌شود.

در مواقعی که به دلیل کندی سرعت اینترنت عکس‌ها قابل مشاده نیستند.

برای درک بهتر موتورهای جستجو از تصاویر.

استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در متن Keyword Stuffing

استفاده از کلمات کلیدی بیشمار و نامرتبط در محتوا با هدف دستکاری در رتبه‌بندی موتورهای جستجو انجام می‌شود. استفاده از این روش هیچ ارزشی به محتوا اضافه نمی‌کند و باعث ایجاد تجربه کاربری بدی برای مخاطبان سایت می‌شود. بنابراین وبسایت‌هایی که با هدف کسب رتبه برتر به استفاده از کلمات کلیدی بیشمار می‌پردازند توسط الگوریتم‌ها جریمه می‌شوند و ممکن است در دسته‌بندی محتواهای غیر مرتبط طبقه‌بندی شوند. توصیه می‌شود بجای استفاده از کلمات کلیدی بدون هدف در متن، در جهت تولید محتوایی باکیفیت و ارزشمند و با تمرکز بر کلمات کلیدی مهم تلاش نمایید.

سوء استفاده از داده‌های ساختاريافته Abusing Structured Data يا ريچ اسنيپت Rich Snippets

داده‌های ساختاریافته به عنوان طرحواره یا ریچ اسنیپت نیز شناخته می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا نحوه نمایش محتوای خود را در صفحه نتایج موتورهای جستجو تغییر دهید. با کمک داده‌های ساختاریافته می‌توانید از رقبای خود پیشی بگیرید و نسبت به آن‌ها متمایز بنظر برسید. برخی افراد با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه سعی می‌کنند تا داده‌های ساختاریافته را دستکاری کنند و با ارائه اطلاعات نادرست موتورهای جستجو را فریب دهند.

به عنوان مثال ممکن است افراد برای کسب‌وکار و وبسیات خود امتیاز بالایی را بصورت جعلی ثبت کنند و با اضافه کردن داده‌های ساختاریافته صفحات خود را در نتایج جستجو برجسته نمایند. استفاده از این روش توصیه نمی‌شود زیرا ریسک بالایی داشته و گوگل این وبسایت‌ها را جریمه می‌کند. درنظر داشته باشید که استفاده از داده‌های ساختاریافته صادقانه در سئو کلاه سفید نه تنها مضر و غیر اخلاقی نیست بلکه به رشد و پیشرفت وبسایت شما و افزایش نرخ بازدید کمک شایانی می‌کند.

استفاده از صفحات درگاه Doorway/Gateway Pages

صفحات درگاه با هدف افزایش بازدید و بهبود رتبه‌بندی نتایج موتور جستجو ایجاد می‌شوند. صفحات درگاه فاقد محتوای ارزشمند هستند و تنها با کلمات کلیدی هدف پر شده‌اند و اطلاعاتی مفیدی را به کاربران ارائه نمی‌کنند. کابران با ورود به صفحات درگاه بلافاصله به صفحات موردنظر هدایت‌ می‌شوند که باعث ایجاد تجربه کاربری ناخوشآیندی برای بازدیدکنندگان سایت می‌شود.

ایجاد هر صفحه در وبسایت باید هدفمند باشد و برای کاربران ارزش و دانش ایجاد نماید. ایجاد صفحات تنها با هدف بهبود رتبه‌بندی برای موضوعات مورد جستجو و بدون درنظر گرفتن پاسخگویی به نیاز کاربران در دسته سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد و توسط گوگل جریمه می‌شود.

استفاده از روش Cloaking

روش Cloaking به روشی گفته می‌شود که در آن بخشی از محتوا برای کاربران و بخشی متفاوت برای موتورهای جستجو ایجاد می‌شود. به بیانی ساده‌تر مدیر سایت بخشی از محتوا را بصورت غیرقابل نمایش برای کاربران و تنها برای نمایش به موتور‌های جستجو ایجاد می‌نماید. این روش‌ سئو کلاه سیاه برای فریب موتورهای جستجو انجام می‌شود تا متوجه محتوا نامرتبط موجود در صفحه سایت نشوند. به عنوان مثال محتوایی که برای موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود شامل مطالبی است که بنظر با ارزش و باکیفیت بنظرمی‌رسد درحالی که کاربران واقعی با ورود به صفحه موردنظر مطالب نامرتبطی را مشاهده می‌کنند.

استفاده از محتوای بی‌کیفیت Poor Quality Content

استفاده از محتوا بی‌کیفیت که هیچ بار معنایی و ارزش علمی برای کاربران ندارد نیز به عنوان یکی از تکنیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود. استفاده از محتوا نامعتبر و ضعیف در جهت کسب رتبه بالا در نتایج موتور‌های جستجو، باعث ایجاد ناامیدی و عدم اطمینان در کاربران و کاهش اعتبار سایت می‌شود. محتوا بی کیفیت شامل موارد زیر می‌باشد:

استفاده از محتواهای کپی شده از سایت‌های دیگر

استفاده از محتوای تکراری

افزودن کلمات کلیدی مخفی به متن

نامرتبط بودن محتوا با موضوع مورد جستجو

استفاده از این روش در زمان‌های قدیم که الگوریتم‌های گوگل قادر به شناسایی محتواهای کپی شده نبودند موفق عمل می‌کرد. اما در سال 2011 گوگل با ارائه آپدیتی از الگوریتم پاندا با سایت‌هایی که از این روش استفاده می‌کردند مقابله و آن‌ها را جریمه کرد. تولید محتوا منحصربه‌فرد، دقیق، معتبر و باکیفیت نه تنها باعث افزایش اعتبار و اعتماد می‌شود بلکه به احتمال زیاد بازدیدکنندگان را به مخاطبان دائمی سایت شما تبدیل می‌کند.

سئو منفی Negative SEO

ممکن است تصورکنید که تمامی تکنیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه برای بهبود رتبه سایت‌ها در نتایج جستجو موتورهای جستجو بکار گرفته می‌شوند. در حالیکه بسیاری از سئوکاران غیر حرفه‌ای با استفاده از تکنیک‌های غیر اخلاقی کلاه سیاه به تخریب کسب‌وکار رقبای خود می‌پردازند.

ایجاد بک‌لینک‌های غیر طبیعی با انکرتکست‌های اسپم

 یکی از روش‌های سئو منفی، ایجاد مقادیر بیشماری بک‌لینک غیر طبیعی به دامنه رقیب است. هدف از اینکار جریمه شدن سایت توسط گوگل و افت شدید رتبه می‌باشد. سئوکاران کلاه سیاه از تکنیک‌هایی چون مزارع پیوند، شبکه‌های بلاگ خصوصی و .. برای ایجاد لینک‌ها اسپم و ضربه زدن به رقبا استفاده می‌کنند.

به اشتراک گذاشتن نظرات منفی جعلی درباره وبسایت

افراد با استفاده از این روش سعی می‌کنند اعتبار و شهرت کسب‌وکار را تخریب کنند، هدف از اینکار کاهش ترافیک ارگانیک سایت رقبا می‌باشد.

پاک کردن بک‌لینک‌های سایت

برخی از مهاجمان با هدف صدمه زدن به رتبه SERP سایت رقیب، بک‌لینک‌های طبیعی سایت را با ارسال درخواست جعلی حذف می‌کنند. این افراد وانمود می‌کنند که از طرف سایت مسئول ارسال درخواست حذف بک‌لینک‌ها می‌باشند و با این روش به فریب دادن وبمستران می‌پردازند.

هک کردن وبسایت

برخی افراد با هک کردن سایت رقبا سعی می‌کنند تا با ایجاد لینک‌های اسپم و تولید محتوای بی‌کیفیت بر سئو سایت تاثیر مخربی ایجاد کنند. هر نوع فعالیتی که توسط مهاجم انجام شود و باعث تضعیف سئو و در نتیجه حذف سایت از نتایج موتورهای جستجو شود در دسته سئو منفی قرار می‌گیرد.

اگر صاحب وبسایت و کسب‌وکار معتبری می‌باشید، برای جلوگیری از خطرات احتمالی سئو منفی می‌توانید از ابزارهای ارزیابی بک‌لینک مانند SEMrush برای بررسی منظم لینک‌ها استفاده نمایید.

دلایلی که نباید از سئو کلاه سیاه برای بهبود رتبه سایت خود استفاده کنید

استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه خارج از قوانین و دستورالعمل‌های موتورهای جستجو است. نقض قوانین و دستورالعمل‌ها توسط سئوکاران نتیجه‌ای جز مجازات و جریمه شدن وبسایت‌ها ندارد، البته ممکن است برخی سایت‌ها نتایج کوتاه مدتی از تکینیک‌های سئو کلاه سیاه کسب کنند. اما درنظر داشته باشید که امروزه موتورهای جستجو بسیار حرفه‌ای‌تر و هوشمندانه‌‌تراز قبل عمل می‌کنند و تمامی روش‌هایی غیرقانونی با هدف دستکاری در نتایج جستجو را شناسایی و با آن‌ها مقابله می‌کنند. در ادامه برخی از پیامدهای ناشی از فریب موتورهای جستجو را به اجمال معرفی می‌کنیم:

 • جریمه شدن توسط موتورهای جستجو
 • کاهش ترافیک ارگانیک سایت
 • ریزش مشتریان
 • سقوط رتبه سایت در نتایج جستجو
 • حذف صفحات سایت از نتایج جستجو
 1. از دست دادن رتبه‌بندی در نتایج موتورهای جستجو

اولین و مهم‌ترین دلیل برای عدم استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه سقوط رتبه سایت در نتایج جستجو و از دست دادن ترافیک سایت می‌باشد. استفاده از روش‌های سئو غیراصولی برای بهبود رتبه‌بندی صفحات باعث جریمه شدن سایت و افت رتبه می‌شود و گوگل سایت مذکور را از نتایج موتور جستجو حذف می‌کند. سایتی که از نتایج جستجو گوگل حذف می‌شود دیده نمی‌شود و این امر منجز به کاهش ترافیک ارگانیک می‌شود. کاهش ترافیک منجر به از دست دادن مخاطب و مشتریان و در نتیجه کاهش درآمد و متزلزل شدن کسب‌وکار می‌شود.

 • استفاده از سئو کلاه سیاه نتایج بلند مدت ندارد

برخی افراد گمان می‌کنند که استفاده از تکنیک‌های غیراصولی و فریب دادن موتورهای جستجو نتیجه مثبت داشته و سایت با سرعت زیاد رتبه خوبی دریافت می‌کند. اما باید درنظر داشته باشید که نتایج استفاده از سئو کلاه سیاه کوتاه مدت است و در دراز مدت نه تنها تاثیر مثبتی روی سئو سایت‌ها ندارد بلکه باعث جریمه شدن و افت ناگهانی رتبه نیز می‌شود.

 • منجر به تجربه کاربری ضعیف و ناخوشآیند می‌شود

برای بهبود سئو سایت‌ها درنظر گرفتن تجربه کاربری و ارائه بهترین محتوا و UX مناسب ضروری می‌باشد. در سئو کلاه سیاه بجای درنظر گرفتن کاربران و ایجاد تجربه کاربری دلپذیر برای مخاطبان، بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو انجام می‌شود. سئوکاران با بکارگیری از این ترفندها سعی در فریب دادن موتورهای جستجو و دستکاری در رتبه‌بندی نتایج جستجو دارند.

از تکنیک‌های سئو کلاه استفاده نکنید

استفاده از سئو کلاه سیاه بسیار خطرناک و پرریسک است و باعث از دست رفتن اعتبار و رتبه سایت‌ها می‌شود. وصیه می‌شود تلاش کنید که خواسته و ناخواسته از روش‌های غیراصولی سئو برای بهبود رتبه‌بندی صفحات وب استفاده نکنید. برای جلوگیری از استفاده تکنیک‌‌های سئو کلاه سیاه در سایت به موارد زیر توجه کنید:

هرگز از روش‌های پنهان‌سازی برای نشان دادن محتوای متفاوت به کاربران و موتورهای جستجو استفاده نکنید و همواره رفتار یکسانی را در برابر جستجوگران و موتورهای جستجو در پیش بگیرید. با استفاده از اصول صحیح سئو کلاه سفید تلاش کنید با تولید محتوا مناسب پاسخ درستی را برای جستجو گران فراهم کنید و یک تجربه کاربری عالی را برای مخاطبان خود رقم بزنید.

از بکارگیری تعداد زیادی کلمه کلیدی در متن محتوا خودداری کنید و از کپی کردن مطالب وبسایت‌های دیگر به شدت پرهیز کنید. با تولید محتوای باکیفیت، منحصربه‌فرد، دقیق و معتبر، وبسایت خود را از رقبا متمایز کنید.

از خرید و فروش لینک با سایر وب‌سایت‌ها اکیدا خودداری کنید. الگوریتم‌های گوگل به دقت لینک‌‌سازی‌ها را موردبررسی قرار می‌دهند و سایت‌هایی که از لینک‌های پولی استفاده می‌کنند را جریمه می‌کنند.

اطلاعات خود را در رابطه با دستورالعمل‌های وبمستر به‌روز نگاه دارید تا با جدیدترین روش‌های سئو کلاه سیاه آشنا شوید و از بکارگیری آن‌ها خودداری نمایید.

سخن پایانی

استفاده از تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه با هدف بهبود رتبه‌بندی در نتایج موتورهای جستجو بسیار خطرناک و پرمخاطره است. ممکن است برخی وبسایت‌ها با بکارگیری روش‌های غیر اخلاقی سئو برای مدتی نتیجه مثبتی دریافت کنند، اما باید توجه داشته باشید که تمامی این نتایج کوتاه مدت بوده و در بلند مدت آثار مخربی بر اعتبار و رتبه سایت می‌گذارند. توصیه می‌شود بجای استفاده از روش‌های مخرب و فریب دادن موتورهای جستجو، با تولید محتوای باکیفیت و ایجاد تجربه کاربری دلپذیر برای مخاطبان، برای کسب‌وکار خود اعتبار و ارزش ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا